Światowy Dzień Mycia rąk 2022

Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został przez ONZ w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo.

Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.

Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

• myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Zapraszamy na Święto Kartofla!!

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny - "Święto Kartofla" - który odbędzie się w dniu 19.10.2022 r. w godzinach 15.30 - 17.30.

Czeka nas wspaniała zabawa i jedzonko z Kartoflem w roli głównej!!

Będą zabawy z wodzirejem, malowanie buziek i wata cukrowa.

Będziemy serwować żurek, pieczonki i kluski śląskie z mięsem.

Prosimy o przyniesienie drobnych pieniędzy (nie ma możliwości płacenia kartą).

Dochód z imprezy będzie przeznaczony na zakup ekranu interaktywnego (na koncie Rady Rodziców mamy już ponad 4000 zł z wiosennego festynu).

Cała Polska czyta dzieciom

Chętnych rodziców, opiekunów, babcie i dziadków  do odwiedzania naszych dzieci w przedszkolu  i przeczytania ulubionych utworów literackich. Jednocześnie prosimy, by ustalić wcześniej z nauczycielkami poszczególnych grup datę i godzinę Państwa wizyty.

Odpłatne zajęcia dodatkowe dla dzieci

W październiku planujemy rozpocząć realizację dodatkowych zajęć ruchowych dla dzieci: karate i Drużyna Kangura.

1. Oferta zajęć Karate Oyama:

Przedstawiam Państwu ofertę zajęć Karate Oyama w MP 14.

Zajęcia dla dzieci 5-6 letnich (i ewentualnie 4-letnich) prowadziłby Pan Tomasz Mrowiec 1 raz w tygodniu po 45 minut. Składka miesięczna – 60,00 zł za 1 dziecko. Dzieci można wpisywać na listy, które znajdują się u nauczycielek grup: Jeżyków, Dinusiów i Biedronek.

Więcej informacji na temat prowadzącego i zajęć można znaleźć na stronie www.tomkatotrening.pl oraz na Facebook-u wpisując Tomasz Mrowiec tomkatotrening. Dla chętnych rodziców zorganizujemy spotkanie informacyjne z Panem Tomkiem.

2. 26 września we wszystkich grupach odbędą się zajęcia pokazowe Drużyny Kangura. Opłata miesięczna wynosi 50,00 zł. Więcej informacji po zajęciach pokazowych oraz na stronie www.przedszkoliada.pl

Żołędzie i szyszki

UWAGA! Zbieramy żołędzie i szyszki

Żołędzie przekażemy Leśnemu Pogotowiu w Kamionce jako pasza dla zwierząt, a szyszki wysypiemy pod choinkami w przedszkolnym ogrodzie.

Zmiana opłaty za posiłki od dnia 01.09.2022 r.

W związku ze wzrostem cen produktów użytych do przygotowania posiłków od dnia 1 września 2022 r. zostanie podwyższona dzienna opłata za posiłki przygotowywane w przedszkolu.

Dzienna stawka żywieniowa wynosi:

1.   3 posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek) – 9,00 zł

2.   2 posiłki (śniadanie i obiad albo obiad i podwieczorek) – 6,75 zł

3.   1 posiłek (obiad) – 4,50 zł

Zmiana opłaty za posiłki wydawane dzieciom została wprowadzona Zarządzeniem nr 5/2022 Dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 14 w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2022 r, w sprawie ustalenia zasad korzystania ze stołówki w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Katowicach. Zarządzenie zostało zatwierdzone przez Organ Prowadzący w dniu 22.08.2022 r.