To takie proste!
Miejskie Przedszkole nr 14
Strona głowna  /  Biedronki
Biedronki

INFORMACJE DLA RODZICÓW

CELE EDUKACYJNE, KTÓRE MOGĄ OSIĄGAĆ Z DZIECMI W DOMU W ZAKRESIE  PODSTAWOWYCH CZYNNOŚCI.

ZADANIA DLA 3-4 LATKÓW

  1. Pomoc przy zakupach i przy tworzeniu listy zakupów.
  2. Pomoc w pracach ogrodowych
  3. Karmienie zwierząt domowych wg ustalonego harmonogramu
  4. Odkurzanie
  5. Ścieranie kurzu
  6. Przygotowanie zimnych posiłków na śniadanie lub prostego deseru.
  7. Składanie prania.
  8. Nakrywanie do stołu
  9. Ścieranie kurzu.

By dzieci chętniej pomagały rodzicom , pomoże nam piosenka " O sprzątaniu domu"  https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w

INFORMUJEMY I PRZYPOMINAMY RODZICOM

O KONIECZNOŚCI ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA W SIECI!

PROPOZYCJE ZAJĘĆ DLA DZIECI 

DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECIAKI! 

Tematem " Pożegnania nadszedł czas" zakończylismy tegoroczną realizację założeń  programowych i tym samym zbliżamy się wielkimi krokami do wakacyjnej przerwy w nauce. W ostatnim tygodniu czerwca proponuję dla wytrwałych realizację projektu " Las", a tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek, życzę udanych, bezpiecznych i skąpanych słońcem wakacji. Do zobaczenia - w lipcu i sierpniu na wakacyjnym dyżurze, a z tymi, którzy odpoczywają od przedszkola - we wrześniu, mam nadzieję, że już w normalnych warunkach. Pozdrawiam serdecznie , Beata Augustyn

PROJEKT: LAS

Piątek  26.06.2020`

Zaproszenie na wycieczkę z rodzicami do lasu. Podczas wycieczki do najbliższego lasu (lub większego zbiorowiska drzew) proponujemy następujące aktywności:

− każda para (rodzice/rodzic i dziecko) znajduje swoje drzewo, do którego się przytula,

− chętne dzieci mogą omówić wygląd wybranego drzewa (mogą to robić samodzielnie lub pod kierunkiem R),

− dzieci opowiadają rodzicom, jakie zwierzęta można spotkać w lesie,

−  każda rodzina wymyśla zabawne hasło zachęcające do dbania o las,

− przedstawiciel każdej rodziny ustawia się na umownej linii startu i biegnie do wyznaczonego punktu; wygrywają ci, którzy wrócą najszybciej do punktu wyjścia,

− jeśli pogoda pozwoli, można w lesie urządzić piknik.

Quiz ekologiczny "Przedszkolak w lesie". ( tak lub nie)

W lesie wolno krzyczeć.

W lesie łamiemy gałęzie i niszczymy rośliny.

W lesie można obserwować przyrodę.

Osoba, która pilnuje lasu i jego mieszkańców, to leśniczy.

W lesie można rysować po drzewach.

I na koniec....może uda się wspólnie zasadzić drzewko lub inną roślinę, której wzrost można by było obserwować przez długi czas? 

Czwartek  25.06.2020`

1. Wyszukiwanie książek dotyczących lasu. Mogą to być albumy przyrodnicze, bajki i baśnie. Dzieci wspólnie z R. oglądają książki i rozmawiają o znalezionych w nich ilustracjach (np. porównują prawdziwy wygląd i baśniowy)

2. Zabawa paluszkowa "Idzie, idzie jeż…" 

Idzie, idzie jeż (palcami obu rąk naśladują drobne ruchy chodzenia), – ten przedziwny zwierz.

Nóżkami tup, tup, (palcami obu rąk stukają w podłogę), i pod listek – siup! (obie dłonie nakładają na siebie, jedna pod drugą).

3. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej "Leśniczy".

Na tropach zwierząt dobrze się zna i o zwierzęta cały rok dba. Zna ich zwyczaje i ich kryjówki. Patrzy na las wprost z leśniczówki. (leśniczy)

4. Słuchanie opowiadania "Dąb Olek" (na podstawie opowiadania P. Beręsewicza).

Jeden z najstarszych dębów w Polsce nazywa się Bartek. Rośnie sobie od prawie siedmiuset lat i jest już tak stary, że jego konary trzeba podpierać specjalnymi słupami. Kilku dorosłych mężczyzn musiałoby się złapać za ręce, żeby objąć jego gruby pień. Najmłodszy dąb w Polsce to dąb Olek. Trudno go jeszcze nawet nazwać drzewem – to takie dębowe niemowlę, kilka jasnozielonych listków przyczepionych cienką łodyżką do zeszłorocznego żołędzia, który na jesieni wpadł do przedszkolnego ogródka. Przeleżał w ziemi całą zimę i ledwie zdążył wykiełkować, a już znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Grupa Olka postanowiła zasadzić przy przedszkolu dwa krzaki ozdobnej leszczyny. Chłopcy i dziewczynki pracowicie wyrywali z ziemi uparte chwasty. Wszyscy, na czele z panią, uśmiechali się do słońca i soczystej zieleni, tylko Olek stał na uboczu, trochę naburmuszony. Miał nadzieję, że to jemu przypadnie zaszczyt wykopania dołków, tymczasem Marek z Piotrkiem chwycili łopaty i nie zamierzali wypuścić ich z rąk. Patrzył więc Olek ponuro, jak oddział ogrodników krząta się wśród przedszkolnych grządek, a potem sam bez zapału zabrał się za pielenie. Wyrwał kilka mleczy i już miał usunąć z ziemi następny chwast, kiedy jego uwagę zwróciła maleńka bezbronna roślinka, ledwie wystająca z czarnej ziemi. Kucnął nad nią i zmarszczył brwi z namysłem. – Patrzcie, to chyba dąb – powiedział. Maleńkie drzewko od razu stało się ulubieńcem dzieci. Obie leszczyny wkopano w innym miejscu, a wokół dąbka chłopcy zbudowali niewielką zagrodę z patyków, żeby nikt niechcący go nie rozdeptał. – Nazwijmy go „dąb Olek” – zaproponowała Ala. – W końcu kto uratował mu życie? Od tego czasu Olek urósł już o centymetr i wypuścił dwa nowe listki.

• Rozmowa na podstawie wysłuchanego opowiadania oraz ilustracji w książce. N. zadaje dzieciom pytania: − Co znalazł Olek w ogródku przedszkolnym? − Jak się nazywa najstarszy dąb w Polsce? − Jak się nazywa najmłodszy dąb w Polsce? − Dlaczego ma takie imię? − Dlaczego Olek był najpierw naburmuszony?

Środa  24.06.2020`

1. Ćwiczenie grafomotoryczne  doskonalące umiejętność rysowania koła "Pień drzewa". R  przygotowuje dla dziecka kartkę z narysowanym pniem drzewa i zaznaczonym okrągłym środkiem, czyli rdzeniem drzewa. Dziecko ma za zadanie dorysować kolejne warstwy drzewa – coraz większe koła w obrębie pnia.

2. Obrysowywanie liści techniką frotażu. Potrzebne dla  dziecka: kartka papieru, kredki świecowe lub suche pastele, liście. Dziecko ogląda liście różnych drzew, dotyka ich, określa, czy są gładkie, czy chropowate. R. określa, z jakich drzew pochodzą te liście. Dziecko wybiera sobie dowolny liść i kładzie go na stole. Następnie przykrywa kartką papieru, lekko przyciskając, obrysowuje kształt liścia i odtwarza jego fakturę za pomocą kredek świecowych lub suchych pasteli. 

3.Oglądanie owoców lasu ( jeśli posiadamy w domu) : poziomki, jagody, maliny, jeżyny. Dziecko ogląda owoce, określa ich kolor, wielkość i ewentualnie smak. Nazywa je. Można zrobić koktajl owocowy...Smacznego!!!

4.Ciasto owocowe – lepienie z plasteliny. R. mówi dziecku, że po powrocie z lasu mama zrobiła dwa ciasta: jedno z jagód, drugie z malin. Zadaniem dziecka jest dobrać właściwe kolory plasteliny i stworzyć własne ciasto owocowe.

Wtorek  23.06.2020`

1. Zabawa ruchowa "Taniec drzew" do nagrania spokojnej melodii.

• Drzewa powoli rosną – dzieci kucają, podnoszą się z rękami uniesionymi nad głową i z połączonymi dłońmi.

• Drzewa poruszają gałęziami – dzieci opuszczają ręce, lekko odchylają je na boki i obracają dłonie w nadgarstkach.

• Wiatr przechyla małe drzewka – dzieci przechylają się w jedną i w drugą stronę.

• Wyrosła piękna korona drzewa – dzieci unoszą w górę ręce i lekko nimi poruszają.

• Drzewa tańczą na wietrze i pochylają się do słońca – dzieci wznoszą ugięte lekko w łokciach ręce i łączą koniuszkami palców (tworzą koronę drzewa), skręcają się lekko w prawo i w lewo, pochylają i prostują w rytm muzyki.

2. Praca plastyczna z rączki i palców na temat: "Drzewa".

3. Zapraszam na film edukacyjny " Wędrówki Skrzata Borówki"  - las mieszany https://www.youtube.com/watch?v=54Rv8Dlm5m4

Poniedziałek  22.06.2020`

1. Oglądanie okazów przyrody przez lupę. Liście, gałęzie drzew: liściastego i iglastego, szyszki, kora, lupy. R. pokazuje takie okazy przyrody, jak: liście, gałązki: drzewa liściastego i drzewa iglastego, szyszki, kora. Dziecko ogląda je przez lupę, dotyka ich, wącha je, nazywa. Razem z R. rozmawiają, jakie one są: duże, małe, chropowate, gładkie, twarde, miękkie. 

2. Ćwiczenia logopedyczne. 

• Język jedzie do lasu na koniku – dzieci naśladują kląskanie językiem z jednoczesnym poruszaniem wargami (ściągnięcie warg i ich rozciągnięcie).

• W lesie język rozejrzał się dookoła – dzieci wykonują ruch oblizywania warg, najpierw w prawą, a potem w lewą stronę.

• Zobaczył małe fioletowe kwiatuszki i je powąchał – dzieci wykonują wdech nosem i wydech ustami.

• Spojrzał w górę, skąd dobiegało pukanie dzięcioła – dzieci uderzają czubkiem języka za górnymi zębami.

• Spojrzał w dół – dzieci wyciągają język na brodę – zobaczył czerwonego muchomora z białymi kropkami i zaczął je liczyć – dzieci dotykają językiem każdego zęba.

3. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej "Kłótliwe drzewa".

Wstał poranek, mgłę przegonił i zatrzymał się nad lasem. Lubił patrzeć się na drzewa i rozmawiać z nimi czasem.

Ale co to? Awantura! Buk z modrzewiem się pokłócił. – Pan mnie kłuje! Tak nie można! Niech pan sobie igły skróci.

Świerk zaś żale miał do brzozy: – Pani słońce mi zasłania! – A pan wcale nie jest lepszy i nikomu się nie kłania!

– Całą wodę dąb wypija! Wszystko pewnie przez te liście! – Mój jałowcu – nie przesadzaj, nie masz racji, krzewie, oczywiście!

Młoda sosna głos zabrała: – Skończcie, proszę, kłótnie, spory.

Lepiej żyjmy sobie w zgodzie, tak jak było do tej pory. Mała jestem – każdy widzi. Tutaj się bezpiecznie czuję.

Pośród was tak rosnę sobie. Nic mi przez to nie brakuje. Drzewa aż się zawstydziły. Przeprosiły się czym prędzej. A na koniec obiecały: już nie będzie kłótni więcej!

• Rozmowa na podstawie wiersza. R. zadaje pytania do wiersza. − Które drzewa są wymienione w wierszu? − O co kłóciły się drzewa? − Kto je pogodził? − Co powiedziała młoda sosna? − Jak zareagowały drzewa?

4. Zapoznanie z budową drzewa. Duży szary arkusz papieru, mazaki. R.  rysuje na dużym szarym arkuszu drzewo iglaste i drzewo liściaste z podziałem na jego części: korzenie, pień i koronę drzewa. Omawia każdą część drzewa i mówi, do czego ona służy. Korzenie – pobierają z ziemi pożywienie (wodę i składniki mineralne), pień – jest pokryty korą, która chroni drzewo przed uszkodzeniami, korona drzew, czyli gałęzie z liśćmi, także są bardzo ważne. 

5. Ćwiczenia oddechowe "Liście".  Potrzebny liść dla dziecka. Dziecko kładzie go na dłoni, wciąga powietrze nosem. Wypuszczając powietrze ustami, stara się zdmuchnąć liść jak najdalej się da. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

TEMAT : Pożegnania nadszedł czas 

Piątek  18.06.2020`

Do zobaczenia po wakacjach!

1. Zabawa pantomimiczna "Czym jadę w podróż"? Rodzic proponuje dziecku, by naśladowało jakiś pojazd.. Dziecko może używać mimiki, ruchów ciała, odgłosów itp.Rodzic odgaduje, co to za pojazd. ( można się zamieniać rolami).

2. Zabawa kulinarna "Sałatka owocowa". Potrzebne owoce, np.: banany, winogrona, kiwi, plastikowe noże, tacki, talerzyki, miseczki, deski, salaterka. Dziecko, po umyciu rąk, siada przy stole.R. podaje  dziecku deskę, plastikowy nóż. Na tackach kładzie obrane owoce. Dziecko stara się pokroić owoce. Potem wrzuca je do miseczki. R. wysypuje owoce z miseczek do salaterki i je miesza. Zaprodzenie do degustacji pozostałych członków rodziny.

3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich pobytu w przedszkolu.  Potrzebny arkusz brystolu, mazak. R. wiesza na tablicy arkusz brystolu, na środku rysuje przedszkole. Dziecko  opowiada R. o tym, co im się najbardziej podobało w przedszkolu, co zapamiętały najbardziej, czego się nauczyły itp. R. zapisuje na brystolu wypowiedzi dziecka.

4. Piosenka " Bezpieczne wakacje" - do posłuchania i omówienia treści www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

Czwartek  17.06.2020`

Bezpiecznie nad wodą 

1. Praca plastyczna "Kolorowe pasy na parawanie" . Potrzebne białe pasy papieru/ materiału lub szeroka folia spożywcza, farby, duże pędzle, woda w kubeczkach, cerata do zabezpieczenia podłogi, zdjęcia kolorowych parawanów, parawan. R. rozciąga pomiędzy krzesłami lub stolikiem(odwróconym do góry nogami) białe pasy materiału lub przeźroczystą folię spożywczą, zabezpiecza podłogę ceratą. Pokazuje dzieciom różnokolorowe parawany i prosi, aby namalowały własny wzór na parawanie. 

2.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. • Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski cz. R. objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski cz. Dziecko powtarza za R. głoskę cz; kontrolując w lusterku pracę języka.

Głoska cz jest głoską przedniojęzykowo-dziąsłową, zwarto-szczelinową. Powstaje przez uniesienie języka za górne zęby, do wałka dziąsłowego, z jednoczesnym zwarciem zębów i wysunięciem zaokrąglonych warg do przodu. 

3.Puzzle "Żaglówka".  Dzieci wycinają elementy żaglówki i dopasowują je w odpowiednie miejsca.

4. Rozmowa na temat przyjaźni zawartych w przedszkolu. R. prosi dziecko, by odpowiedziało na pytanie: Z kim popłynąłbyś żaglówką w wakacyjny rejs? lub Kogo z grupy zabrałbyś w wakacyjny rejs żaglówką?

5. Ćwiczenia oddechowe "Która żaglówka popłynie dalej" ? Potrzebna kartka papieru. Dziecko zgniata kartkę, tworząc kulkę. Następnie ustawia żaglówkę na krawędzi stolika i mocno dmucha. 

6. Rozmowa na temat zasad bezpiecznego przebywania nad wodą. R. prosi dziecko, aby powiedziało, jak należy zachowywać się nad wodą. Dziecko odpowiada na pytanie: Czego nie wolno robić nad wodą? (np. wchodzić samodzielnie do wody bez opieki rodziców, oddalać się od rodziców, kąpać się w głębokiej wodzie, gdy ktoś nie umie pływać). Dzieci dzielą się również swoimi doświadczeniami, jak można spędzać czas nad wodą (np. budować zamki z piasku, łowić ryby, kopać dołki, pływać na strzeżonym przez ratownika kąpielisku lub popłynąć statkiem).

Środa  17.06.2020`

Ahoj przygodo!

1. Zabawa naśladowcza "Cisza na morzu". Dziecko powtarza popularną rymowankę: Cisza na morzu, wicher dmie. Ten bałwan morski, kto pierwszy odezwie się.

Naśladuje gesty R. bez hałasowania i głośnej rozmowy. Dziecko: Wciąga żagle na maszt – przekłada dłonie zaciśnięte w pięści jedna na drugą, wygląda lądu z bocianiego gniazda – przykłada dłoń do czoła i rozgląda się, szoruje pokład – wykonuje rękami ruchy posuwiste po podłodze.

2. Karta pracy

3. Ćwiczenia orientacji przestrzennej – Gdzie jest muszla?  Porzebna muszla lu inny przedmiot . Dziecko ogląda muszlę, przykłada ją do ucha. Sprawdza, czy muszla szumi. Następnie dziecko  zamyka oczy. Rodzic chowa muszlę w dowolnym miejscu w pokoju. Następnie dziecko  ma za zadanie odnaleźć muszlę na podstawie wskazówek podawanych przez rodzica, np.: trzy kroki do przodu, w stronę okna. Kiedy dziecko odnajdzie muszlę, musi dokładnie określić, gdzie się ona znajdowała. 

4. Ćwiczenia grafomotoryczne

Wtorek  16.06.2020`

Wakacyjna podróż pociągiem

1. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem książek ( jeśli mamy w domu książki o pociągach) . R prosi, aby dziecko odszukało książki o pociągach. Następnie wypowiada się na temat odnalezionych w nich ilustracji. Odpowiada na pytania, np.: Jakie są te pociągi? Jak wyglądają? Jakie mają kolory? Itp.

Najszybszy pociąg w Polsce to Pendolino.

2 .Ćwiczenia słuchowe Szybko czy wolno? Nagranie odgłosów jazdy pociągu. Rodzic prosi, aby dziecko skupiło uwagę na odgłosach i określiły, jak jedzie pociąg. (Pociąg jedzie… szybko, wolno).https://www.youtube.com/watch?v=MREqkT488wc ( pociąg towarowy); https://www.youtube.com/watch?v=P8c8HI4Wi6Y ( pociąg pendolino).

3. Filmik edukacyjny dla dzieci - pociągi, szlabany https://www.youtube.com/watch?v=Vx30xuQG2F8

4. Wprowadzenie – wykonanie biletów. Potrzebne dla dziecka: małe kartki papieru w kształcie prostokątów, kredki. R. informuje, że podczas każdego przejazdu – czy to pociągiem, czy to kolejką – potrzebny jest bilet. Ponieważ za chwilę dziecko będzie potrzebowało biletu, a nie ma go przy sobie, musi wykorzystać dostępne materiały (kartki i kredki), by stworzyć swój bilety. Dziecko ozdabia kartonik według własnego pomysłu.

5. Osłuchanie się ze słowami i melodią piosenki  " Wycieczka pociągiem" https://www.youtube.com/watch?v=bF81AeC5tUc ; rozmowa na temat jej treści.

6. Kolorowanka " Wesoły pociąg".

.

Poniedziałek  15.06.2020`

Wakacyjne wędrówki

1. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Rodzic  demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu je zobaczył (dzieci wysuwają wargi do przodu: oooo). Nie spodziewał się, że jest takie duże (dzieci wysuwają język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody) i takie szerokie (dzieci przesuwają język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale (dzieci przesuwają język od górnych do dolnych zębów). Zobaczył wśród nich pływające rybki (dzieci wysuwają wargi mocno do przodu). Potem rozłożył sobie kocyk (dzieci wędrują językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo (dzieci kładą język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dzieci odbijają czubek języka w różnych miejscach od podniebienia).

2. Słuchanie wiersza A. Widzowskiej "Wakacje".

Kiedy nam buzie ogrzewa lato, czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki, morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach, przedszkole na nas grzecznie poczeka,

odpoczną w ciszy lalki, zabawki, dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani z wakacyjnymi opowieściami o sarnach w lesie,

o rybkach w morzu i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki, poznamy nowe, ważne literki,

a ten, kto butów sam nie sznuruje, w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

3. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza i ilustracji . Rodzic zadaje pytania: – Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach? – Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem? – Dokąd możemy pojechać na wakacje? – Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje? – Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji? – Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?

4.Zabawa ortofoniczna "Wakacyjna wycieczka" .  Przed wysłuchaniem opowiadania dzieci wspólnie z R. ustalają, jakie odgłosy wydają: samochód (sz, sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha, ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania dzieci naśladują te odgłosy.

Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu, mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha).

5..Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej "Lody".

Śmietankowe, owocowe… Doskonałe dla ochłody. Kiedy upał jest na dworze, każdy lubi lizać… (lody) 

6. A jakie Ty lubisz lody? Wytnij, pokoloruj i przyklej na kartce swoje ulubione lody. 

TEMAT : Wakacyjne podróże

Środa  10.06.2020`

Wakacyjny autobus

1. Zabawa masażyk – "Myjnia samochodowa".

Dziecko dobiera się w pary z rodzicem. Jest  jest samochodem (wykonuje klęk podparty), który wjeżdża do myjni. Rodzic  klęczy z boku dziecka i  wykonuje masażyk, naśladując czynności mycia auta.

Czynności: polewanie wodą (gładzi dłonią plecy) , skrapianie szamponem (lekko uderza opuszkami palców), szczotkowanie karoserii (lekko drapie szybkimi ruchami), woskowanie (lekko ugniata wewnętrzną stroną dłoni), suszenie samochodu (pociera, na przemian, dłońmi), przecieranie szyb i lusterek (wykonuje okrężne ruchy masujące). Przy powtórzeniu zabawy zamieniamy się rolami. 

2. Zabawa ruchowa do piosenki " Koła autobusu kręcą się.."  https://www.youtube.com/watch?v=gs8gSN8PboA ( Biedronki znają tę zabawę, proszę poprosić o zademonstrowanie)

3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę . • Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski sz.  Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski sz. Dziecko powtarza za R. głoskę sz, kontrolując w lusterku pracę języka, naśladuje szum morskich fal.

Głoska sz jest głoską przedniojęzykowo-dziąsłową, powstaje przez uniesienie języka za górne zęby, do wałka dziąsłowego, z jednoczesnym zwarciem zębów i wysunięciem zaokrąglonych warg do przodu. 

4. Ćwiczenia grafomotoryczne "Fale morskie" . Duże arkusze papieru, kredki. Dziecko kreśli fale morskie: najpierw w powietrzu (prawą ręką, lewą ręką i obiema rękami), a potem po kolei rysuje je na dużych arkuszach papieru. Naśladuje przy tym szum morskich fal na głosce sz.

5. Ćwiczenia relaksacyjne "Plaża". Nagranie muzyki relaksacyjnej np. https://www.youtube.com/watch?v=4NzoFUxeOLo

 Dziecko leży na dywanie z zamkniętymi oczami. R. prosi, aby wyobraziło sobie, że leży na plaży, świeci mocne słońce i jest mu bardzo przyjemnie. Słychać szum morza. Słońce ogrzewa jego nogi, ręce, brzuch, twarz, włosy, ciepły wiatr muska  twarz, włosy, ręce, nogi, brzuch. Jest spokojne i oddycha spokojnie: wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami. Jest mu bardzo miło. Dziecko powoli otwiera oczy, porusza lekko rękami, nogami, delikatnie unosi się i powoli siada. 

6. Co do czego pasuje? Połącz i pokoloruj obrazek.

Wtorek  09.06.2020`

Miło spędzam czas

1. Utrwalanie określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni – "Gdzie jest mój samochód" ?  Dziecko wybiera sobie kilka pojazdów, podaje je rodzicowi, który stawia je  po kolei  w pokoju, w dowolnym miejscu.  Mówi dziecku, gdzie znajduje się  pojazd. Zadaniem dziecka  jest odnalezienie  go i określenie, jaki jest ten pojazd (np. samochód osobowy, duży, zielony).R. zachęca dziecko, aby posługiwało się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni: nad, pod, obok, za, pomiędzy.

2. Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie linii łamanych. Kartki, ołówki. Dziecko rysuje góry według instrukcji R., zaczynając od dołu kartki (np. lekko w górę, lekko w dół itp.).

3. Ćwiczenia słuchowe "Co to za słowo"? R. dzieli słowa rytmicznie (na sylaby), np. ka-pe-lusz, chus-tecz-ka, czap-ka, a zadaniem dziecka jest powiedzieć całe słowa.

4. Ćwiczenia dotykowe "Wakacyjne akcesoria" .  Potrzebna mała walizka/ worek, przedmioty, które kojarzą się z wakacjami, np.: okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, sandały, opaska do zasłonięcia oczu. R. daje do ręki  dziecku z zasłoniętymi oczami dowolny przedmiot. Zadaniem dziecka jest określenie, co to jest i do czego służy. Po odsłonięciu oczu następuje weryfikacja udzielonych odpowiedzi. 

5. Piosenka na kolorowe lato ( Miś i Margolcia) https://www.youtube.com/watch?v=l4iKGDoEwq0

• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. − Co można robić podczas wakacji ? − Jak można spędzać czas ?  − Czy ta piosenka jest wesoła, czy smutna? Dlaczego?

• Nauka refrenu piosenki  fragmentami, metodą ze słuchu.

6. Zabawy badawcze z wodą – Co będzie pływać, a co nie?  Potrzebne dwa szklane pojemniki z wodą (ciepłą i zimną), lekkie przedmioty (kawałek kartki, mała plastikowa nakrętka, piłeczka pingpongowa) i ciężkie przedmioty (drewniany klocek, metalowy samochodzik, mały kamyk). Dziecko dotyka najpierw ciepłej wody, a potem zimnej wody i  określa, jaka jest zwykle woda w morzu. Następnie umieszcza w jednym z pojemników kilka przedmiotów i próbuje określić, dlaczego jedne toną, a inne nie.

Wniosek: Przedmioty, które są lekkie, unoszą się na wodzie, a przedmioty cięższe opadają na dno pojemnika. 

Poniedziałek  08.06.2020'

Poznajemy pojazdy

1. Zabawy konstrukcyjne "Transport". Potrzebne bedą różne pojazdy i klocki. Dziecko buduje z klocków różnego rodzaju konstrukcje związane z pojazdami: garaże, tory kolejowe, stacje, porty, ulice. Może również poszerzyć zakres budowy o hotele, domy itp.

2.  Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Język wyruszył na wakacje. Wsiadł do samochodu i mocno kręcił kierownicą (dzieci rysują koła językiem, po górnej i po dolnej wardze). Zaczął padać deszcz, więc włączył wycieraczki (dzieci poruszają językiem od jednego do drugiego kącika ust). Kiedy wyszło słońce, wysiadł z samochodu i przesiadł się do balonu, którym poleciał wysoko do góry (dzieci przesuwają język za górne zęby po wałku dziąsłowym). Ponieważ wiał dość silny wiatr, balon raz unosił się wysoko do góry, a raz opadał na ziemię (dzieci poruszają językiem, na zmianę, raz do górnych, a raz do dolnych zębów). Język z zaciekawieniem przyglądał się, jak pięknie po niebie płynęły białe chmury (dzieci przesuwają język po podniebieniu, od zębów w stronę gardła). Postanowił wylądować na ziemi i zwiedzić najbliższą okolicę na rowerze (dzieci rysują językiem koła między zębami a wargami), ale kiedy jechał, często musiał dzwonić dzwonkiem (dzieci mówią: dzyń, dzyń). Z radosnym uśmiechem na twarzy wrócił do swojego domu (dzieci szeroko rozciągają wargi).

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza "Czym podróżujemy"?  R.  zaprasza dzieci w podróż i prosi, aby ruchem pokazywały pojazd, którym będą się poruszać.

− Wyruszają z domu samochodem – dzieci biegają, naśladując rękami kręcenie kierownicą; zatrzymują się, zostawiają samochód na parkingu. − Wsiadają do samolotu. Samolot startuje (dzieci kucają), unosi się (dzieci biegną z rozłożonymi rękami) i ląduje (znów kucają). − Wsiadają do pociągu (ustawiają się jedno za drugim, poruszają się, trzymając się za ramiona). − Dojechały nad piękne jezioro, gdzie wsiadają do kajaka (maszerując, naśladują rękami ruch wiosłowania). R. może zaproponować drogę powrotną, podczas której dzieci będą naśladowały kolejno pojazdy: kajak, pociąg, samolot, samochód. 

4. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej "Wakacje". 

Morze, góry lub jeziora. Pociąg wjeżdza już na stację. Lato wreszcie się zaczęło. Czas rozpocząć więc… (wakacje)

5. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller "Wakacje".

– Bartek chwalił się, że na wakacje pojedzie do Grecji – opowiadał przy obiedzie Olek. – Mówił, że będzie się uczył nurkować i dostanie od taty cały potrzebny sprzęt. – Zobaczycie, że będziecie się u nas bawić równie dobrze jak on – chrząknął dziadzio. – Już moja w tym głowa. Postanowiliśmy z babcią, że kupimy wielki dmuchany basen i ustawimy go w ogrodzie. – Hurra! – zawołała Ada. – A będę w nim mogła puszczać moje kaczuszki? – Jasne – roześmiała się babcia – i kaczuszki, i łódeczki, i co tam sobie wymyślisz. – Szkoda, że w ogrodzie nie ma piaskownicy, bo byśmy mieli własną plażę – rozmarzył się Olek. – To akurat nie problem – włączył się do rozmowy tato. – Cztery deski się znajdą, a sąsiad dziadków, pan Antoni, handluje materiałami budowlanymi, więc na pewno chętnie przywiezie parę worków piasku. – I będzie plaża! – zawołała Ada. – I huśtawka – dodał dziadzio. – Znalazłem ją na strychu. – Tę samą, na której ja się huśtałem? – ożywił się tato. – Tylko nie próbuj tego robić, bo moja biedna grusza nie wytrzyma takiego ciężaru – przestraszył się dziadzio. – Oj tam, oj tam… – mruknął tato. – To mocne drzewo, nawet nie wiesz, ile wytrzymało… – I Bartek mówił jeszcze, że będzie zwiedzał jakieś strasznie stare budowle – przypomniał sobie Olek. – Stare budowle, powiadasz – dziadek uśmiechnął się tajemniczo. – Ciekaw jestem, czy on widział kiedyś studnię z prawdziwym żurawiem. – Takim żywym żurawiem? – zdziwiła się Ada. – Tak nazywało się urządzenie, którym bardzo dawno temu wyciągano wodę ze studni – wyjaśniła wnuczce babcia. – Tam, gdzie wybierzemy się na wycieczkę, można zobaczyć prawdziwe chaty kryte strzechą, poletka lnu, stary wiatrak i drabiniasty wóz – taki, jakim jeździł jeszcze mój dziadek. – W sąsiedniej wsi powstał skansen – wyjaśniła mamie babcia. – I naprawdę jest w nim co zobaczyć. – Chciałbym, żeby te wakacje już się zaczęły – westchnął Olek. – I nic nie szkodzi, że nie pojadę do Grecji – dodał po chwili.

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. N. zadaje pytania: – Dokąd Bartek pojedzie na wakacje? – Gdzie wakacje spędzą Ada i Olek? – Co przygotowali dziadkowie, żeby umilić wakacje Adzie i Olkowi? – Dokąd wy chcielibyście pojechać na wakacje? – Czym można podróżować w czasie wakacji?

6. Praca plastyczna "Żaglówki na jeziorze" . Dla dziecka: okrągły talerzyk papierowy, farby, pędzel, kubeczek z wodą, dwa trapezy i trójkąty wycięte z papieru kolorowego, klej. Dziecko maluje połowę talerzyka papierowego na żółto, a połowę na niebiesko. Na niebieskiej części układa i przykleja żaglówki: z dwóch trójkątów i trapezu jako podstawy (bez nazywania figur geometrycznych).

TEMAT : Niby tacy sami , a jednak inni 

Piątek  05.06.2020`

Nasze zabawki

1. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej "Kraina zabawek".

 Siedzą zabawki grzecznie na półkach. Siedzą i patrzą na pajacyka.

Pajac do tańca lalkę zaprosił i teraz będą tańczyć walczyka.

Patrzcie! Dwa misie! Na samej górze! W takt się kołyszą, klaszczą łapkami.

Na parapecie rozsiadł się zając; Jak każdy zając – strzyże uszami.
Tuż obok książek drzemie żyrafa. Kudłaty piesek przy wózku szczeka.

Piłka się turla, to znowu skacze. Myszka – zabawka – kotu ucieka. I nagle wchodzi ktoś do pokoju.

Ojej, nie tańczy już nikt walczyka! Zabawki stoją, siedzą bez ruchu i tylko z radia płynie muzyka.

2. Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. N. kieruje rozmową, zadaje pytania pomocnicze, używając określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni. − Jakie zabawki były w pokoju? − Kogo pajac zaprosił do tańca? − Gdzie siedziały dwa misie? − Kto zdrzemnął się obok książek? − Przy czym stał kudłaty piesek? − Co się stało, gdy ktoś wszedł do pokoju?

3. Zabawa matematyczna "Gdzie jest ta zabawka"? ( Lalka, samochód, puzzle, przytulanka....). R. pokazuje dziecku zabawki, które będzie rozmieszczać w pokoju. Zadaniem dziecka jest odpowiedź na pytanie R.: Gdzie jest...? R. powinien tak rozmieścić zabawki, aby dziecko używało zwrotów określających położenie przedmiotów w przestrzeni (na, obok, za, przed). Po wykonaniu poleceń R. to dziecko może rozmieszczać zabawki i wyznaczać, kto będzie określał ich położenie.

4. Praca plastyczno-techniczna "Moja wymarzona zabawka" .  Potrzebne : gazetki reklamowe (lub zdjęcia zabawek), nożyczki, klej, kredki, kartki. R. umieszcza w głównym miejscu stołu gazetki (zdjęcia). Prosi, aby dziecko zastanowiło się, czy można je jakoś połączyć/zmienić i stworzyć nową, wymarzoną dla nich zabawkę. Dziecko może wymyślić nowe nazwy, zastosowania itp. Następnie przykleja swoje wytwory. Może do nich coś dorysować, a R. zapisuje nazwę zabawki i jej zastosowanie.

Czwartek  04.06.2020`

Kolorowy świat dzieci 

1. Ćwiczenia spostrzegawczości i sprawności manualnej - puzzle: wytnij, połącz w pary, pokoloruj.  

.

2. Zabawa dydaktyczna " Rozpoznaj kolory" .  Potrzebne obręcze w trzech kolorach/ lub cos innego w zamian, drobne zabawki i przedmioty w kolorach obręczy. Segregowanie przygotowanych drobnych zabawek i przedmiotów ze względu na kolor.

3. Eksperyment z kolorami – "Świat widziany przez różową szybkę" . Potrzebne okulary przeciwsłoneczne, folie w różnych kolorach, wskaźnik laserowy, szklanka kryształowa ( jesli oczywiście mamy w domu). Dzieci oglądają otoczenie przez różne filtry: szkła okularów, kolorowe folie i mówią, jak zmieniają się kolory.

4. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę

 • Prezentacja prawidłowej artykulacji głoski w. Lusterko dla każdego dziecka. R. objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski w. Zwraca uwagę, aby podczas wymawiania głoski w nie wybrzmiewała dodatkowo głoska y. Dziecko powtarza za R. głoskę w, kontrolując w lusterku pracę języka. Głoska w jest głoską wargowo-zębową, powstaje przez zbliżenie górnych zębów do dolnej wargi i wypuszczenie powietrza przez powstałą w ten sposób szczelinę. 

5. Ćwiczenia oddechowe "Wesoły wiaterek" . Kolorowe wstążki lub kawałki krepiny, tamburyn/ inny przedmiot wydający dźwięki.  R. gra na tamburynie, a dziecko, machając wstążkami, biega po pokoju. Kiedy dźwięk instrumentu cichnie, dziecko zatrzymuje się i, wciągając powietrze nosem, wydmuchuje je na wstążkę, tak aby się poruszała.   

6. Praca plastyczna " Malarze" - zachęcanie dzieci do swobodnej twórczości, malowania i mieszania kolorów. 

Środa  03.06.2020`

Wszyscy lubimy się bawić

1. Ćwiczenia oddechowe "Słomki".  Potrzebna słomka do napojów, małe elementy, wycięte ozdobnym dziurkaczem do papieru,  pojemnik. Rodzic w jednym końcu stołu  wysypuje małe papierowe elementy wycięte z dziurkacza. Dziecko kolejno przenosi je za pomocą słomek do napojów – po jednym elemencie – do pojemnika. 

2. Ćwiczenia pamięci "Co zginęło ze środka stołu?" Dziecko wspólnie z rodzicem wybierają kilka zabawek/ przedmiotów i układają je na środku stołu. Dziecko odwraca się tyłem, a rodzic  zabiera jedną zabawkę/ przedmiot i chowa za plecami. zadaniem dziecka jest odgadnąć co zniknęło...

3. Ćwiczenia na spostrzeganie – "Znajdź cień".

.

4. Piosenka do posłuchania " Jesteśmy dziećmi" www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ5

5. Bajka edukacyjna " My dzieci świata" przybliżająca życie dzieci na różnych kontynentach https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0

Wtorek  02.06.2020`

Zabawy z piłką

1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Znajdź coś... R., siedząc z dzieckiem mówi: Znajdź coś... (niebieskiego, małego itp.), a zadaniem  dziecka jest odnaleźć i pokazać rzecz spełniającą ten warunek.

2. Ćwiczenia graficzne "Koła". Przedmioty, które mają kształt koła (np. dno doniczki), ołówki, kredki. R. prosi, aby dziecko obrysowało na kartce ołówkiem koła, a następnie udekorowało je w wybrany przez siebie sposób.

3. Ćwiczenia słuchowo-matematyczne "Piłka skacze". R. staje plecami do dziecka, prosi, aby uważnie liczyło, ile razy piłka odbije się od podłogi i określiło liczbę. 

4. Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki "Piłka". https://www.youtube.com/watch?v=U-WUy1FCHHM

5. Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. − Jaka była piłka? − Kto rzucał piłką ?  − Jak skakała piłka? - Jaka jest melodia tej piosenki – wesoła czy smutna?

• Nauka refrenu piosenki "Piłka" fragmentami, metodą ze słuchu. 

6. Zabawa rozwijająca motorykę małą – Piłeczki.  Potrzebna dowolna mała piłeczka.Rodzic  prosi, aby dziecko  przy nagraniu piosenki: – toczyło piłeczkę między dłońmi, – toczyło piłeczkę raz jedną, a raz drugą dłonią po podłodze, – delikatnie ścisnęło piłeczkę raz jedną, raz drugą dłonią. 

7. Zabawa dydaktyczna z  książką. R. prosi, aby dziecko spróbowało znaleźć w książkach obrazki z piłkami. Jeśli mu to się uda, można określić, jak one wyglądają i z jakiej bajki pochodzą. 

 

Poniedziałek  01.06.2020`

Tolerancja

1. Oglądanie zdjęć i obrazków przedstawiających dzieci z różnych stron świata ( jeśli posiadamy w domu). R. razem z dziećmi ogląda zdjęcia i  zachęca dziecko do opisywania, co robią dzieci na zdjęciu/obrazku, jak wyglądają. Mówi, z jakiego kraju (kontynentu) pochodzą.   

2. Prezentacja dzieci – "Jacy jesteśmy" ? R. zachęca dziecko , aby opowiedziało o sobie: przedstawiło się z imienia i nazwiska, powiedziało, co je cieszy, co lubi robić. 

3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. 
Język wyruszył w podróż dookoła świata (dzieci rysują koła językiem, po górnej i po dolnej wardze). Wędrował przez góry i doliny (dzieci unoszą język za górne i za dolne zęby), a potem wspiął się na wysoką górę (dzieci czubkiem języka dotykają do górnego wałka dziąsłowego), z której rozpościerał się przepiękny widok. Bardzo go zadziwił (dzieci wysuwają wargi do przodu – ooooo). Kiedy z niej zszedł, zobaczył gromadkę dzieci i przywitał się z każdym osobno (dzieci dotykają językiem każdego zęba osobno na górze i na dole). Potem długo płynął łódką i machał wiosłami (dzieci przesuwają język do prawego i do lewego kącika ust). Na koniec wsiadł do samolotu, który leciał wysoko nad chmurami (dzieci przesuwają język po górnej wardze), aż wreszcie wylądował na ziemi (dzieci chowają język za dolne zęby). 

4. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Inny. 

Do grupy Ady dołączył nowy przedszkolak. Pani przedstawiła go dzieciom i powiedziała, że ma na imię Anuj. Nikt nie chciał się z nim bawić, bo wyglądał inaczej niż wszyscy: miał ciemną skórę i czarne oczy, tak czarne jak nocne niebo. Chłopiec siedział w kąciku i rysował coś na kartce. – To piesek? – zapytała Ada, przyglądając się rysunkowi. – Tak, mój dog – odpowiedział chłopiec i dorysował żółte słońce. Ada znała to angielskie słowo i wiedziała, że dog to znaczy pies. Zawsze marzyła o jakimś zwierzątku, 
ale niestety, była uczulona na sierść i po spotkaniu z psem lub kotem od razu zaczynała kichać. – Nie baw się z nim – szepnęła jej na ucho Kasia. – On jest z innego kraju. – Jest miły – powiedziała Ada. – I ładnie rysuje. Od tej pory Ada i Anuj często bawili się razem: układali wieże z klocków, budowali zoo i ustawiali w nim plastikowe zwierzątka, kręcili się na tej samej karuzeli. Chłopiec znał dużo dziwnych słów, których Ada nie rozumiała, ale z radością uczyła go wymowy polskich słów. – To jest huśtawka, potrafisz powiedzieć? – Fuś… fuś… fuśtajka – próbował wymówić Anuj. Ada również nauczyła się nowych słów po angielsku i dowiedziała się, że Anuj urodził się w Indiach, a jego imię znaczy „młodszy brat”. – Ja mam starszego brata Olka, ale jak chcesz, to możesz być moim młodszym braciszkiem – zaproponowała. Zbliżały się Dzień Babci i Dzień Dziadka, więc dzieci przygotowywały przedstawienie. Kilkoro z nich nie chciało występować razem z nowym kolegą. – Ja nie będę z nim tańczyć – naburmuszyła się Ola. – Moja mama powiedziała, że on jest z dzikiego kraju – stwierdził Jaś. – A mój tata mówi, że oni jedzą palcami. – Nieprawda! Anuj był u nas w domu z mamą i tatą. I wcale nie jedli palcami! – odezwała się Ada. Słysząc to, pani poprosiła, żeby dzieci usiadły w kółeczku na dywanie, i opowiedziała im bajkę o króliczku Trusiu. Truś był czarny, chociaż wszystkie króliki w stadzie były białe. Okazało się jednak, że czarny królik był najodważniejszy ze wszystkich i to właśnie on uratował Białe Uszate Królestwo. – Nie wolno się z nikogo śmiać i mówić, że jest inny lub gorszy. Na świecie żyje wielu ludzi, którzy różnią się kolorem skóry, mową i zwyczajami. Ważne, żebyśmy się od siebie uczyli i pomagali sobie wzajemnie. Ada podeszła do Anuja i wzięła go za rękę. – On jest moim młodszym bratem – powiedziała. – I razem zagramy babcię i dziadka w naszym teatrzyku! Okazało się, że Anuj ma śliczny głos i potrafi śpiewać jak skowronek. W dodatku nauczył się na pamięć trudnego wiersza po polsku i ani razu się nie pomylił. Największe wrażenie jednak zrobili na wszystkich babcia i dziadek Anuja. Byli ubrani kolorowo jak motyle i poczęstowali dzieci indyjskimi ciasteczkami. Gdyby wszyscy na świecie byli tacy sami, nie działoby się nic ciekawego.

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. R. zadaje pytania: – Kim był nowy przedszkolak w grupie Ady? – Jak dzieci zareagowały na nowego kolegę? – Jak mógł się czuć Anuj, gdy dzieci nie chciały się z nim bawić? – Jaką bajkę opowiedziała pani dzieciom? – Czy wszyscy muszą być tacy sami?

• Rozmowa na temat tolerancji. R. pyta dziecko, czy  wie, co oznacza słowo tolerancja. Wyjaśnia jego znaczenie, tłumacząc, że tolerancja polega na akceptowaniu inności jakiejś osoby: przyjmujemy ją taką, jaka jest, nawet jeśli ma inny kolor skóry, inaczej wygląda czy się ubiera inaczej niż my. Tak jak każdy kwiat jest inny, tak również każdy człowiek jest inny. Wtedy, gdy ludzie wzajemnie sobie pomagają, troszczą się o siebie i są dla siebie dobrzy, tworzą piękny bukiet kwiatów. R prosi, aby dziecko kilkakrotnie powtórzyło słowo tolerancja – dzieląc je rytmicznie (na sylaby). 

5. Ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości – Lustro. R. stawia dziecko przed dużym  lustrem, tak aby była widoczna cała sylwetka dziecka. Prosi, aby dziecko przyjrzało się sobie i powiedziało, co u siebie lubi, np. swoje włosy, oczy, ręce, to, że szybko biega, pięknie rysuje, pomaga innym, dzieli się zabawkami itd. R. może uzupełniać wypowiedź dziecka, wskazując tylko pozytywne cechy. Na koniec wypowiedzi  mówimy razem: Jesteś wspaniały i dziecko powtarza samodzielnie: Jestem wspaniały!

6.Ćwiczenia językowe Zwinny jak kot. Zdjęcia wybranych zwierząt. R. tłumaczy, że tak jak ludzie mają swoje cechy, tak również zwierzęta mają swoje charakterystyczne cechy. Pokazuje zdjęcia zwierząt ( jesli mamy ) , dzieci nazywają je i zastanawiają się wspólnie, z jakiej cechy znane jest dane zwierzę. R. podaje później przykłady porównań: zwinny jak kot, mądra jak sowa, mały jak mrówka, pracowity jak pszczoła, łagodny jak owieczka, powolny jak żółw, szybki jak gepard, uparty jak osioł, śpiący jak niedźwiedź. 

7. Praca plastyczna "Ja jako zwierzę" . Farby, kubeczki, pędzle, kartki. R. prosi, aby  dziecko pomyślało i powiedziało, cechy jakiego zwierzęcia w sobie odnajduje (w czym jest do niego podobne), a następnie namalowało siebie jako to zwierzątko. Miłej pracy!!!

Drodzy Rodzice!

Już 1 czerwca z niektórymi dziećmi spotkamy się w naszym Radosnym Przedszkolu. Wiem,że spora grupa dzieci pozostanie nadal w domach, toteż dla nich nadal będę starała się zamieszczać treści zadań na naszej stronie.Dziekuję za te 2 miesiące wspólnego realizowania zdalnego nauczania, dziękuję za wszystkie  Państwa smsy, e-maile i telefony. Pozdrawiam serdecznie wszystkie Biedroneczki  Beata Augustyn

TEMAT : Święto rodziców

Piątek  29.05.2020`

Kwiaty dla mamy i taty

1. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej "Jesteśmy razem"!

Zakwitły maki w ogrodzie. Mamie je podaruję. A siostra zrobi laurkę – sama ją namaluje.

Ja tacie umyję samochód i zrobię to razem z bratem.Sam raczej bym nie dał rady obydwaj kochamy tatę!

Każdy zna takie słowo, ważne dla córki, dla syna. Oznacza miłość, wspólnotę… Jakie to słowo? RODZINA!
 • Rozmowa na podstawie wiersza.  − Co dziecko podaruje mamie? − Co dzieci zrobią dla taty? − Co to jest rodzina? − Co można zrobić miłego dla swojej rodziny (samemu, z rodzeństwem)?

2. Kończenie zdań – wypowiedzi dzieci na temat rodziny. R. prosi, aby dzieci dokończyły zdania (przykłady): − Lubię moją rodzinę, bo... − Z moją rodziną najbardziej lubię... − Moja rodzina to...

3. Zabawa dydaktyczna " Czego brakuje?  Dziecko stoi  z zamkniętymi oczami (lub tyłem do rodzica). Przygotowujemy 5/6 zabawek/ przedmiotów. Dziecko przygląda się im, po czym odwraca wzrok, a rodzic chowa jedna zabawkę. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zniknęło. 

4. Zabaw się w fryzjera i wymodeluj fryzurkę da mamy nacinając włosy po śladzie. pokoloruj rysunek.

5.Dedykacja dla Rodziców " Dziekuję Mamo, dziękuję Tato" https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

6.Kolorowanka dla chętnych 

Czwartek  28.05.2020`

Kwiaty dla mamy i taty

 1.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę  • Prezentacja prawidłowej artykulacja głoski t. Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski t. R. prezentuje głoskę t przy szeroko otwartej jamie ustnej, tak aby dziecko widziało pracę języka. Następnie powtarza sylaby: ta, to, te, tu, ty.

Głoska t jest głoską przedniojęzykowo-zębową, powstaje przez uniesieniu czubka języka za górne zęby, gdzie następuje zwarcie go z podniebieniem i lekkie opuszczenie w dół.

2. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej "Moja rodzina".

R. prezentuje wiersz. Powtarza treść wiersza powtórnie, a dziecko powtarza fragment tekstu: ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham ciebie i nasz dom.

Piękny uśmiech, dobre serce; wszystko umie zrobić sama. Kocha mnie najbardziej w świecie. To jest właśnie moja mama!
 Ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham ciebie i nasz dom.
 Zawsze chętnie mi pomagasz, kiedy jesteś obok, tato. Z Tobą czuję się bezpiecznie. Kocham Ciebie właśnie za to!
 Ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham ciebie i nasz dom.
 Dom to miejsce wyjątkowe. Może być na końcu świata! Najważniejsza jest rodzina, czyli mama, ja i tata!
 Ta, to, ti, ta, ti, tom! Kocham mamę, tatę, dom.

3. Ćwiczenia słuchowe "Kto mieszka w tym domu"? R. podaje nazwy członków rodziny, dzieląc je rytmicznie (na sylaby), a dziecko podaje pełną nazwę. Następnie  dziecko podaje nazwy członków własnej rodziny, dzieląc je rytmicznie (na sylaby), np.: ma-ma, ta-ta, brat, sios-tra, dzia-dek, bab-cia, cio-cia, wu-jek. 

4.  Nauka II zwrotki piosenki "Mama i tato" ( z wtorku). Można wykorzystać  instrumenty alternatywne, np. grzechotki z butelek z grochem, garnki i łyżki, pokrywki. Dziecko powtarza kolejne wersy drugiej zwrotki za R, następnie przy powtórzeniach dołączają grę na instrumentach alternatywnych.

Na wycieczkę tato zabierze mnie dzisiaj. Jedzie z nami mama i siostra Marysia. Ref: Razem z rodzicami  chcę poznawać świat  i nie ważne wcale,  że mam mało lat. 

5. Rozmowa z dziećmi "Co robi moja mama"? Obrazki kobiet wykonujących różne zawody. R. rozmawia z dziećmi o pracy, jaką wykonują ich mamy. Nazywają czynności, jakie wykonują panie na obrazkach.  

6. Niespodzianka dla mamy - pokoloruj mamie ładny obrazek 

Środa  27.05.2020`

Album rodzinny

1. Zabawa "Podróż z mamą". R. zaprasza na wyprawę: – rowerami – dziecko leży na dywanie na plecach i naśladują pedałowanie, – pociągiem – dziecko ustawia się w rzędzie, trzymając za ramiona osobę przed sobą ( może mamę?) i biegają po pokoju, – kajakami – dziecko siada z ugiętymi nogami i wykonuje ramionami ruch wiosłowania, – samolotem – dziecko rozkłada wyprostowane ręce w bok i biega po pokoju, – balonem – dziecko  staje na palcach i przykuca. 

2. Nauka I zwrotki piosenki Mama i tato (z wtorku). . Dziecko podczas nagrania piosenki wyklaskuje rytm, powtarza słowa pierwszej zwrotki  i śpiewa razem z podkładem muzycznym

3.  Zabawa dydaktyczna "Moja rodzina". Potrzebne  serce wycięte z białego brystolu/ kartki. Dziecko wymienia członków rodziny. Liczy, ile osób jest w rodzinie każdego dziecka i rysuje na dużej sylwecie serca odpowiednią liczbę małych serduszek.

4. Czytanie globalne wyrazów Mama, Tata. Potrzebne wyrazy dla każdego dziecka do globalnego czytania: mama, tata ( można napisać odręcznie bądź wydrukować), druciki kreatywne/ patyczki, wałeczki plasteliny.

Dziecko układa przed sobą wyrazy do globalnego czytania. R. demonstruje je  i głośno czyta. Dziecko dzieli wyrazy rytmicznie (na sylaby) z wyklaskiwaniem. Wodzi palcem po  każdej literze, układa kształty z kreatywnych drucików lub patyczków. Wykleja litery cienkimi wałeczkami plasteliny.

MAMA      TATA

5.Zadanie  - narysuj kredkami swoją rodzinę 

6. Czynności dnia codziennego - wytnij i doklej w odpowiednich miejscach brakujące przedmioty.

7. Dla chętnych -  dzrewo genealogiczne Waszej Rodziny ( można narysować członków rodziny, podpisać imiennie...)

Wtorek  26.05.2020`

Mama i tata

1. Wprowadzenie – wypowiedzi na temat obrazka.  Poniżej obrazek przedstawiający dwie dorosłe osoby (w domyśle: mamę i tatę). Rodzic  pyta: Jak myślisz – kto to może być? Czy to może być mama i tata? Dlaczego? Następnie prosi, aby dziecko opisało wygląd przedstawionych osób.

2. Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki "Mama i tato" (sł. i muz. B. Forma). https://www.youtube.com/watch?v=Mdf3rFNbkss

 I. Wyruszamy z mamą  na wielką wyprawę,  będzie czasu wiele  na wspólną zabawę. Ref: Razem z rodzicami  chcę poznawać świat  i nie ważne wcale,  że mam mało lat.
 II. Na wycieczkę tato  zabierze mnie dzisiaj.  Jedzie z nami mama   i siostra Marysia. Ref: Razem z rodzicami….

III. Czuję się bezpiecznie  zawsze z rodzicami,  jeśli chcesz, zapraszam,  zostań dzisiaj z nami. Ref: Razem z rodzicami…
3. Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. − Gdzie wyruszają dzieci? − Co chce robić dziecko? − Jak ma na imię siostra? − Jak się czuje z rodzicami dziecko? − Jaka była ta piosenka: skoczna i wesoła czy powolna i smutna?

4. Nauka refrenu piosenki "Mama i tato" fragmentami, metodą ze słuchu. Dziecko powtarzają za R. fragmenty tekstu refrenu. Potem nadal za R. śpiewają te fragmenty. Jeśli chcą, mogą na koniec zaśpiewać refren samodzielnie. 

5. Puzzle " Rodzina"  ( oglądamy, opowiadamy co jest na obrazku, rodzic wycina, dziecko składa w całość) .

Poniedziałek  25.05.2020`

Portret mojej rodziny

1. Zachęcam Państwa do wspólnego przeglądania zdjęć  i albumów rodzinnych,  omawiania miejsc i sytuacji, w których zostały one zrobione. Dzieci podają imiona swoich bliskich. Mówią, kto wchodzi w skład ich najbliższej rodziny.

2. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Rodzic  demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

• Powitanie – dzieci dotykają czubkiem języka każdego zęba osobno. Unoszą język raz za górnymi, raz za dolnymi zębami.   

• Pyszny obiad – dzieci oblizują językiem wargę górną i dolną, jak po zjedzeniu pysznego, rodzinnego obiadu.

• Spacer – przy szeroko otwartej jamie ustnej, język idzie na spacer w stronę nosa i w stronę brody.

• Rodzinna zabawa – dzieci naśladują dmuchanie baloników: wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami.

• Karuzela – dzieci naśladują ruch językiem w koło,  od wewnętrznej strony jamy ustnej. Język porusza się raz w jedną, raz w drugą stronę, zataczając duże koła.

• Całusy – dzieci wypychają wargi do przodu i naśladują wysyłanie pocałunków mamie i tacie.

• Drzwi – dzieci pokazują, jak zamykają się i otwierają drzwi do domu – rozwierając i zwierając wargi wyciągnięte do przodu.  

3. Zabawa ruchowa "Spacer z rodziną". ( Dziecko stoi  i pokazuje ruchem historyjkę opowiadaną przez R.:

 Jest piękna pogoda, idziemy całą rodziną do parku. ( maszerują w miejscu).  Na ścieżce błyszczy kałuża, po wiosennym deszczu,  (przeskakują z nogi na nogę),

przy alei stoi parkowa ławeczka.    (wykonują przysiad) . Idąc dalej, spotykamy skaczącą po drzewach wiewiórkę. (podskakują tak jak wiewiórka).

 Przysiadamy na kolejnej ławce    (wykonują przysiad),  i nie możemy się zdecydować, czy odpocząć, czy iść dalej. (wykonują kolejne przysiady),

Idziemy jednak dalej. (maszerują w miejscu). Wśród gałęzi drzew śpiewa ptak. ( rozglądają się z ręką przy czole),

Wracamy do domu i odpoczywamy.  ( dzieci siadają lub kładą się na dywanie).

4. Zabawa muzyczno-ruchowa "Taniec z gazetami" . Nagranie dowolnej piosenki. Kiedy R. włącza nagranie piosenki, wówczas dziecko muszi w dowolny sposób zatańczyć na rozłożonych gazetach, nie schodząc poza nie. Kiedy nagranie jest zatrzymywane, dziecko przybiera jak najbardziej dziwną pozę, nie wykraczając poza linię gazet. 

5. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej "Rodzina" . R. mówi zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania.

Razem mieszkamy: ja, mama, tata. Mam młodszą siostrę, starszego brata…

Każdy pamięta o urodzinach, bo taka właśnie jest ma... (rodzina)

6. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller "Dzień rodziców".

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu. – Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba! – Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka. – Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka. Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią). – Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie –  i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko. Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada). – A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.          – Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza. Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki. W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.   
Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.   – Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. R. zadaje pytania: – Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu? – Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu? – Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny? – Kto wchodzi w skład twojej rodziny? – Co lubisz robić z mamą? – Co lubisz robić z tatą? 

7. Malowanie portretu rodziny.  Potrzebne dla  dziecka: farby, pędzle, kubeczki na wodę, kartki z bloku technicznego. Dziecko otrzymuje kartkę i ma za zadanie namalować członków swojej rodziny. Powodzenia!!!

TEMAT : Łąka w maju

Piątek  22.05.2020`

Jak tu pięknie i wesoło

1. Mieszkańcy łąki - zagadki https://www.youtube.com/watch?v=LIsNWZUA8X4

2.Zabawa językowa "Łąka". R. dzieli rytmicznie (na sylaby) nazwy mieszkańców łąki i roślin tam występujących (np. mo-tyl, bied-ron-ka, chab-ry). Zadaniem dzieci jest płynne wypowiedzenie nazw. 

3. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej "Tęczowa łąka". 

Lśni jak tęcza – łąka w maju. Kolorów tu tyle! Na stokrotkach, mleczach, makach siadają motyle.

Z norki właśnie wyszła myszka, a za nią jej dzieci. A nad nimi, w stronę stawu wielki bocian leci.

Pszczółka bawi się w kolory czerwonego szuka. Gdzieś na samym skraju łąki, dzięcioł w drzewo stuka.

Konik polny już się zmęczył i gra coraz ciszej. A do taktu, na rumianku osa się kołysze.

Bąk coś bąknął niewyraźnie, mocno zawstydzony. W łapkach przyniósł słodki nektar dla swej przyszłej żony.

A spod liścia, po łodydze wspięła się dżdżownica i rozgląda się po łące, i wszystkim zachwyca!

 • Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.  − Jakie zwierzęta występowały w wierszu? − Czy łąka w maju jest kolorowa czy ponura? − Które zwierzę zamieszkujące łąkę podoba wam się najbardziej? Dlaczego? 

4. Zabawa twórcza "Jaka jest łąka"? Nagranie muzyki relaksacyjnej z odgłosami łąkhttps://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0

R. prosi, aby dziecko przez chwilę wysłuchało nagrania, wyobrażając sobie, że jest na łące. Po wykonaniu tego zadania, prosi, aby opowiedziało, co na niej widziało lub jaka była ta łąka ( dzieciom może podsuwać pomysły, np.: Czy były tam bociany? Czy było tam dużo zieleni? Czy był tam niedźwiedź? – które nakierują na tworzenie obrazu).   

 5. Puzzle - połącz ze sobą połówki obrazków, pokoloruj, naklej na kartkę  

Czwartek 21.05.2020`

Kwiaty majowej łąki

1. Zabawa z pokazywaniem "Wianek dla mamy".

Dziecko pokazuje ruchem słowa opowiadania R.: 

 Na majowej łące rosną różnokolorowe kwiaty,( dz. unoszą dłonie od podłogi w górę),

pachnące maki, konwalie, fiołki i rumianki. ( dz.unoszą dłonie do nosa, robią wdech nosem),   

Dzieci przyszły na łąkę ( maszerują)  i nazrywały kwiatów, (wykonują ruch zrywania kwiatów),

z których uplotły wianek dla mamy.(  robią młynek przedramionami przed sobą),

Zaniosły mamie niespodziankę, (maszerują w miejscu, łączą dłonie na wysokości  piersi),

a mama uśmiechnęła się i mocno przytuliła. (splatają ręce na wysokości ramion). 

2. Oglądanie roślin łąkowych - jeśli możemy to na spacerach lub w książkach/ albumach np.: maków, konwalii, koniczyny, stokrotki, mniszka, niezapominajki, fiołka, bratka itp.  Rozpoznawanie znanych dzieciom roślin i słuchanie informacji i ciekawostek czytanych przez R. Pomocny może być link https://www.youtube.com/watch?v=hqpM5idzydk

3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

 • Prezentacja prawidłowej artykulacja głoski z. R. objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski z: usta szeroko otwarte, język leży płasko na dole, czubek języka dotyka dolnych zębów. Zęby zbliżamy do siebie, wargi rozciągamy szeroko jak do uśmiechu. Wydychając powietrze, dzieci naśladują odgłos lecącej osy zzz.... R. zwraca uwagę, aby przy głosce z nie wybrzmiewała dodatkowo głoska y. Dziecko powtarza za R. głoskę z, kontrolując w lusterku pracę języka. Następnie powtarza sylaby: za, zo, ze, zu, zy..

4.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej "Majowa łąka". R prezentuje wiersz a dziecko powtarza fragment tekstu:  za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!

Majowa łąka, pachnąca łąka; Tu widać myszkę, słychać skowronka… Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
Pająk zaplata pośród traw sieci, a mała pszczółka do kwiatka leci. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
Ważka spogląda na dół ciekawie. Kret nowy kopiec wykopał w trawie. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
Bąk bzyczy głośno, trzmiela szukając. A wokół brzozy wciąż biega zając. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
Na małym krzaczku przysiadła mucha. Z wielką uwagą motyla słucha. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
I konik polny też nie próżnuje, małej biedronce kropek pilnuje. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!
 
Tyle się dzieje ciągle na łące! Aż z ciekawością zerka tam słońce. Za, zo, ze, zu, zy to majowe dni!

5. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze "Odgłosy łąki" . Dziecko biega, naśladując podany przez N. odgłos zwierzęcia żyjącego na łące: konik polny – cyk, cyk; żaba – kum, kum; osa – bzzzz…; skowronek – fiu, fiu.

• Karta pracy. Dzieci: − nazywają zwierzęta na zdjęciu, − dzielą ich nazwy rytmicznie (na sylaby), − kolorują ramki zdjęć, − rysują po śladzie rysunków ślimaków.

Środa 20.05.2020`

Co się dzieje na łące

1. Nauka I zwrotki piosenki "Mała biedroneczka" . Dziecko słucha nagrania pierwszej zwrotki piosenki. Powtarza za R. słowa trzech pierwszych wersów wyklaskując je, a podczas ostatniego wersu tupiąc. Dziecko  śpiewa pierwszą zwrotkę i refren.

2. Ćwiczenia graficzne "Sieć pajęcza".  Potrzebny : dowolny arkusz  papieru, czarny marker. Rodzic rysuje na arkuszu  papieru przecinające się linie główne pajęczyny i zapoczątkowuje rysowanie linii poziomych pomiędzy nimi, które kończy rysować dziecko. 

3. Zabawa dydaktyczna "Policz, ile jest…"  Potrzebne dowolne przedmioty/ klocki/ kredki/ w ilości 6 sztuk,  kostka do gry z oczkami .  Za pomocą wyliczanki R. zachęca dziecko do rzucania kostką: Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba. Raz, dwa, trzy, rzucasz ty! Dziecko  przygotowuje tyle przedmiotów, ile oczek jest wyrzucone na kostce. 

4. Zabawa dydaktyczna "Rodzina pająków" .Potrzebujemy talerzyki papierowe z różną liczbą kropek (po 4 lub 5) dla  dziecka, czarna farba, flamastry, mokre chusteczki.

Dziecko odbija na talerzykach papierowych kciuk zamoczony w farbie tyle razy, ile jest kropek. Po odbiciu kciuków wyciera ręce mokrymi chusteczkami. Następnie dorysowuje flamastrami odnóża, czułki i oczy pająków, pamiętając, że pająki po każdej stronie mają cztery odnóża. Na talerzyku dorysowuje pajęczynę. 

5. Karta pracy  

Dzieci: − opisują, co widzą na obrazku, − liczą zwierzęta na obrazku: pszczoły, motyle, żaby i bociany,  − rysują w ramce odpowiednią liczbę kropek przy obrazkach tych zwierząt, − opisują wygląd wianka na pierwszym rysunku, − szukają takiego samego wśród pozostałych. 

 6. Zachęcanie do prowadzenia obserwacji przyrodniczych – oglądanie i zbieranie egzemplarzy roślin rosnących w  okolicy... lub przywiezionych z wycieczek z rodzicami. Zasuszanie ich między kartkami z gazety.

7. Zabawa z pokazywaniem "Lata mucha". R. recytuje rymowankę, a dziecko  głaszcze części ciała wymienione w rymowance:

Lata mucha koło ucha, lata bąk koło rąk,

lecą ważki koło paszki, lata pszczoła koło czoła,

lata mucha koło brzucha, lecą muszki koło nóżki,

biegną mrówki koło główki, pełznie gąsienniczka koło policzka.

8. Praca plastyczna "Owady na łące" .  Potrzebna plastelina/ modelina lub inna masa, zielona krepina, nożyczki, tektura lub sztywny karton.

Dziecko wyrabia plastelinę w dłoniach, nadając jej plastyczną formę. Wykonuje podobiznę owada mieszkającego na łące: motyla, pszczołę, osę, mrówkę, bąka, żuka, muchę. Wykonuje makietę łąki – nacina zieloną krepinę, umieszcza  na niej swoje prace.

Wtorek 19.05.2020`

Biedroneczki 

1. Ćwiczenia słuchowe "Skąd ten dźwięk" ? R. prosi, aby dziecko zamknęło oczy. Następnie ustawia się w różnych miejscach pokoju  i wydając dźwięki (np. szum, syczenie), prosi, aby dziecko wskazało palcem, skąd dochodzi dźwięk. Po wykonaniu zadania, dziecko otwiera oczy, sprawdza poprawność jego wykonania.

2. Ćwiczenia oddechowe "Spokojnie oddychamy na łące". Mała (lekka) książka dla dziecka. R. prosi dziecko, aby położyło się na plecach i wyobraziło sobie, że znajduje się na łące. R. proponuje dziecku, że nauczy się  spokojnie oddychać. Kładzie na brzuchu  dziecka książkę i określa prawidłowy tor oddechowy: wdech nosem – wydech ustami. 

3.Wprowadzenie – omówienie wyglądu biedronki. Rodzic pyta: Jaka jest biedronka?, Jak wygląda? Dziecko opisuje jej wygląd, swoje skojarzenia itp

4.Osłuchanie dzieci z piosenką " Mała biedroneczka" https://www.youtube.com/watch?v=BeLMx4273_E

1. Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapał ją pajączek w swoją pajęczynę.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”.

Ref.: Biedroneczko, leć do nieba,  przynieś mi kawałek chleba.

2. Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapał ją wróbelek, niesie tę kruszynę.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”.

Ref.: Biedroneczko, leć...

3. Mała biedroneczka siedem kropek miała,  na łące zielonej wesoło fruwała.  Złapała ją żaba i po wodzie płynie.  „Uratuję cię, biedronko, a ty mi coś przynieś”.

Ref.: Biedroneczko, leć...
 • Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. − Gdzie latała mała biedronka? − Ile kropek miała mała biedroneczka? − Jakie zwierzęta spotkała na łące? − Co powiedziało jej każde zwierzątko?

• Nauka refrenu piosenki Mała biedroneczka fragmentami, metodą ze słuchu. 

5. Praca plastyczna " Biedronka"  ( do kolorowania lub malowania).

Poniedziałek 18.05.2020`

Mieszkańcy łąki

1. Oglądanie zdjęć, książek z obrazkami łąki i jej mieszkańców. Dzieci wspólnie z rodzicami  oglądają zdjęcia przedstawiające łąkę i jej mieszkańców. R. czyta ciekawostki związane z tematem. Dziecko nazywa mieszkańców łąki. 

2.  Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

• Bocian i żaba – dzieci naśladują dziób bociana, ściągając wargi mocno do przodu, otwierają je i zamykają, a następnie rozciągają szeroko wargi jak żaba, która jest zadowolona, że schowała się przed bocianem.

• Biedronka ma dużo kropek – dzieci rysują czubkiem języka kropki na podniebieniu, przy szeroko otwartych ustach, unosząc język do góry.

• Kret – tak jak kret wychodzi ze swego podziemnego domku, tak dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, a potem znów chowają za górnymi zębami.

• Pszczoła – dzieci naśladują bzyczenie pszczoły: bzzz, bzzz, bzzz.

• Motyl – jak motyl porusza skrzydłami, tak dzieci poruszają naprzemiennie językiem od jednego do drugiego kącika ust.   

• Konik polny – tak jak konik polny skacze w górę i w dół, tak dzieci otwierają szeroko usta i językiem skaczą za górne zęby i za dolne zęby. W tym ćwiczeniu język nie wychodzi przed zęby.  

3. Zabawa ruchowa "Biedronka lata nad łąką".  Możemy wykorzystać dowolne umowne instrumenty/ przedmioty  wydające dźwięki niskie i wysokie.

Rodzic  tłumaczy, że kiedy gra cienko, są to dźwięki wysokie, a kiedy gra grubo, są to dźwięki niskie. Umawia się z dzieckiem, że podczas gdy będzie grał dźwięki wysokie, ono będzie naśladować lot biedronki – wysoko nad łąką (spokojny trucht na palcach, machanie rękami), a gdy będzie grał dźwięki niskie – lot biedronki nisko nad łąką (pozycja pochylona, machanie rękami).

4. Zabawa ruchowa "Ślimak". Dziecko recytuje rymowankę i rysują za R. spiralną skorupę ślimaka palcem wskazującym, np. na dywanie, w powietrzu, na plecach mamy/ taty....  Ślimak, ślimak, wystaw rogi,  dam ci sera na pierogi.

Jak nie sera, to kapusty – od kapusty będziesz tłusty. 

5.  Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej "Łąka".

 

Był piękny majowy dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer. Chłopcy bardzo chcieli iść na boisko, żeby popatrzeć, jak trenują piłkarze, ale pani powiedziała, że na łące dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy. – Przecież łąka to tylko trawa, nic więcej tam nie ma – zmartwił się Tomek. – Na pewno są ptaki. Dziadek mi o nich opowiadał – odezwał się Olek. – Może nawet będzie jakieś gniazdko. – A w gniazdku jajeczka – dodała Ada. – Postaramy się policzyć na palcach wszystkich mieszkańców łąki. Dobrze? – zaproponowała pani. Dzieci chętnie się zgodziły i zaczęła się wspaniała zabawa. – Konik polny! – zauważyła Kasia. – Ale wysoko skacze! – A ja widzę biedronki – Małgosia położyła jedną z nich na rączce, a dzieci podeszły bliżej. – Jaki kolor ma biedronka? – spytała pani. – Czerwony. – I ma czarne kropeczki. – A ja widziałem kopter! – krzyknął mały Jaś. – Co to jest kopter? – zdziwił się Olek. – Może chodzi o helikopter? – zapytała z uśmiechem pani. – Chyba wiem, co widziałeś. To z pewnością była ważka. Ważki mają dużą głowę, podłużny tułów i skrzydełka podobne do śmigła. – O! Lecą następne! – zawołał Piotruś. – Proszę pani, a tu są dziury! Wszyscy podeszli bliżej, żeby je zobaczyć. W ziemi znajdowały się głębokie tunele. – Ciekawe, kto w nich mieszka. Jak myślicie? – Pająk – powiedziała Zosia. – A ja myślę, że smok. Pani wyjaśniła przedszkolakom, że w takich norkach mieszkają myszki nornice i poprosiła dzieci, żeby nie wkładały tam patyków ani nie wrzucały kamieni. – To jest domek myszki, więc nie wolno zakłócać jej spokoju – powiedziała. Dzieci zauważyły też kilka kopców kreta, większych niż babki z piasku. Cała łąka tętniła życiem, aż zabrakło paluszków do liczenia pszczółek, trzmieli, kosmatych bąków, skowronków i motyli.
Dzieci zrozumiały, że w maju cała przyroda rozkwita, a na łąkach rosną stokrotki, chabry, maki i wiele innych pachnących kwiatków. Po powrocie do przedszkola dzieci nauczyły się nowej piosenki: Motylek Usiadł w maju na kwiatku motylek. Tupnął nóżką, a z kwiatka spadł pyłek. Machnął łapką i z kwiatka spadł płatek. Ach, nabroił ten motyl gagatek! Teraz fruwa i leczy rabatki. I udaje, że skrzydła to płatki. Chciała zerwać kwiatuszek Agatka. Teraz wącha motylka, nie kwiatka!

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. R. zadaje pytania: − Dokąd dzieci wybrały się na spacer? − Wymieńcie zwierzęta, które dzieci widziały na łące? − Jakie zwierzątka kopią kopce na łące? − Gdzie mieszkają myszy polne? − O czym była piosenka, której nauczyły się dzieci?

6. Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej "Tęcza". R. recytuje zagadkę i prosi dzieci o podanie rozwiązania.

 Lśni na niebie w dni deszczowe, gdy słońce zaświeci. Kolorowa, w łuk wygięta. Wiedzą o tym dzieci. (tęcza)
 • Poznawanie nazw kolorów tęczy.

7. Praca plastyczna " Kolorowa tęcza" -  technika dowolna.....

Kilka podpowiedzi.....lecz liczę na Waszą kreatywność. Powodzenia 

TEMAT : Moja ojczyzna.

Piątek  15.05.2020`

Polskie symbole narodowe

1. Zabawa dydaktyczna Jak się nazywasz? R. prosi, aby dziecko się  przedstawiło. Jest to również okazja do utrwalenia adresu zamieszkania. Mówi, dlaczego warto to wiedzieć i kiedy takich informacji nie należy podawać (np. nieznajomemu).

2. Ćwiczenia słuchowe "Dzielimy na sylaby" . R. wypowiada sylabami słowa związane z Polską (np.: fla-ga, Wis-ła), a zadaniem dzieci jest podawanie całej nazwy.  

3. Słuchanie wiersza E. Stadmüller "Kim jesteś" ?

– Czy wiesz, kim jesteś? – To oczywiste!

– Co jest Ci bliskie?– Znaki ojczyste.

Ojczyste barwy – biało-czerwone,
ojczyste godło – orzeł w koronie.

Ojczyste w hymnie Mazurka dźwięki,

no i stolica – miasto Syrenki. I jeszcze Wisła,
co sobie płynie raz po wyżynie, raz po równinie,

i mija miasta prześliczne takie.

Już wiesz, kim jesteś? – Jestem Polakiem.
 • Rozmowa na podstawie wiersza. – O jakich znakach ojczystych jest mowa w wierszu? – Jakie są nasze barwy narodowe? – Jak wygląda nasze godło? – Jaka się nazywa najdłuższa rzeka w Polsce? – Kim jesteśmy, jeśli mieszkamy w Polsce?

4. Oglądanie flagi i godła Polski. Rodzic prosi, aby dziecko opisało ich wygląd i powiedziało, gdzie można zobaczyć symbole narodowe.

5. Słuchanie hymnu narodowego. Nagranie Mazurka Dąbrowskiego  https://www.youtube.com/watch?v=ioUutRw9WeQ

Po wysłuchaniu nagrania R. wyjaśnia, w jakich sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy. 

6. I NA KONIEC DLA UTRWALENIA : Polskie Symbole Narodowe - zachęcam do wysłuchania i pooglądania https://www.youtube.com/watch?v=DCwEJ9tHt5c

Czwartek  14.05.2020`

Kolory flagi

1. Zabawy stolikowe – Segregowanie.( dla chętnych, jeśli mamy w domu - spinacze do bielizny: białe i czerwone, talerze papierowe).

Dziecko wykonuje zadania ćwiczące sprawność i precyzję dłoni: przypina do krawędzi talerzyka, naprzemiennie, spinacze do bielizny w kolorach białym i czerwonym.

2. Zabawa dydaktyczna  "Flaga Polski" . Rodzic  demonstruje dziecku flagę Polski i mówi o symbolice barw narodowych, o tradycji wywieszania flagi z okazji świąt państwowych i że 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  R. pyta, gdzie dziecko widziało flagę Polski. (Np. podczas dekoracji medalami sportowców polskich). Dziecko rozpoznaje flagę Polski wśród kilku różnych obrazków flag.

Nasza flaga – przybliżenie informacji na temat flagi Polski. 

Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. Flaga państwowa z godłem – drugi wariant polskiej flagi państwowej. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony, i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, pośrodku pasa białego. 

3. Pokoloruj flagę Polski 

4.  Zabawa dydaktyczna "Czerwone i białe" . Potrzebne : czerwone i białe przedmioty/obrazki przedmiotów, 2 wyznaczone stanowiska. Dziecko segreguje przedmioty ze względu na kolor. W jednym miejscu wkłada obrazki z czerwonymi przedmiotami, w drugim  – z białymi. Rozgląda się po mieszkaniu i i wskazuje przedmioty w czerwonym kolorze i w białym kolorze. Podaje przykład tego, co jeszcze jest czerwone i co jeszcze jest białe. 

5. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę

 • Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski h. R. objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski h. R. prezentuje głoskę h przy szeroko otwartej jamie ustnej tak, aby dziecko widziało pracę cofającego się języka. Dziecko powtarza za R. głoskę h, kontrolując w lusterku pracę języka. Następnie powtarza sylaby: ha, ho, he, hu, hy.
(Głoska h jest głoską tylnojęzykową, powstaje przez uniesienie tyłu języka do podniebienia miękkiego – powstaje wtedy szczelina, przez którą przechodzi powietrze). 

6. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej "Moja Ojczyzna" .

(R. prezentuje wiersz. Powtarza go, a dziecko za nim, fragmentami: Ho, ho, ho, he, he, he!   dla Ojczyzny śpiewać chcę) 

Spoglądam na flagę, jak dumnie powiewa. „Kocham Cię, Ojczyzno” serce moje śpiewa. Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Kocham wioski, miasta, kocham lasy, góry! I Morze Bałtyckie, i jeszcze Mazury… Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Kocham hymn, nasz język i Orła Białego. „Kocham Cię, Ojczyzno!” – płynie z serca mego. Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

A za kilka lat, kiedy będę duży, chciałbym całym sercem Tobie, Polsko, służyć! Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę. 

JĘZYK ANGIELSKI

"Brown Bear"Brown bear – książka https://www.youtube.com/watch?v=WST-B8zQleM
Zabawa ruchowa: https://www.youtube.com/watch?v=WX8HmogNyCY

Środa  13.05.2020`

Warszawa , nasza stolica

1. Zabawa ruchowa – ilustrowanie czynności ruchem. R. mówi jak można spędzać wolny czas, np. jeździć na rowerze, pływać łódką. Dziecko demonstruje ruch, np.: jazda na rowerze – w leżeniu na plecach wykonują rowerek, pływanie łódką – w siadzie skrzyżnym pochylają rytmicznie tułów i wiosłują rękami, pływanie w jeziorze lub morzu – w leżeniu na brzuchu – zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion itp. 

2. R. przybliża dziecku pojęcie stolica, podaje nazwę Warszawy jako stolicy Polski. Demonstruje dziecku herb Warszawy .

3. Słuchanie wiersza Z. Dmitrocy "Legenda o warszawskiej Syrence".

Piękna Syrenka, Co w morzu żyła, raz do Warszawy Wisłą przybyła.

Zauważyli Ją tam rybacy, gdy przeszkadzała im w ciężkiej pracy.
Rybacy dla niej życzliwi byli, bo się jej pięknym śpiewem wzruszyli.

Ale zły kupiec złapał ją w wodzie i potem trzymał w ciasnej zagrodzie.

Z żalu i smutku zaczęła płakać, na pomoc przyszedł jej syn rybaka.
Syrenka za to podziękowała I bronić miasta przyobiecała.

Od tamtej pory i dniem, i nocą służy Warszawie swoją pomocą.

R. zadaje pytania: − Gdzie mieszkała Syrenka? − Co zrobił Syrence kupiec? − Kto uratował Syrenkę? − Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek? 

4. Kolorowanka " Warszawska Syrenka"

5. Nauka I zwrotki piosenki "Motylek".  Dziecko słucha nagrania pierwszej zwrotki piosenki, wyklaskuje rytm, wytupuje, podaje rymujące się słowa. Powtarzają tekst za R. ze zmiennym natężeniem głosu: cicho, szeptem, głośno, skandują.  

6. Praca plastyczna "Symetryczne wzory" . Potrzebujemy : farby, pędzel, kontur motyla  (złożony na pół), pastele olejne/ inne przybory plastyczne.

 Dziecko na jednej połowie maluje grubą warstwą farby  plamki na skrzydle motyla . Składa pracę na pół, wzdłuż zagięcia, i mocno dociska dłonią – odbija namalowane wzory. Po wyschnięciu koloruje żółtą farbą  – skrzydła motyla. 

Wtorek  12.05.2020`

Przyroda w mieście

1. Wyszukiwanie parków w albumach przyrodniczych, na zdjęciach, odwołanie sie do przeżyć własnych dzieci.... Wytłumaczenie im, że parki to takie obszary, gdzie jest dużo drzew, trawy i gdzie można odpocząć. 

2. Ćwiczenia ortofoniczne " Odgłosy przyrody" . Dzieci powtarzają za R: bzyczenie osy (bzzz, bzzz), odgłos wiatru (fiu, fiu), chód konia (kląskanie). Odgłosy mogą być powtarzane w różnych kombinacjach (np. odlot ptaków – śpiew ptaków – chód konia).

3. Zabawa relaksacyjna " Odpoczynek na łonie natury" . Nagranie muzyki relaksacyjnej (odgłosy lasu i śpiew ptaków) www.youtube.com/watch?v=TCzWJCcB8kI&t=26s ( wystarczy fragment)

Rodzic prosi, aby dziecko położyło się na plecach i posłuchały jego opowieści z zamkniętymi oczami (w tle słychać ciche dźwięki muzyki).

Postanowiliśmy wspólnie wybrać się do lasu. Spakowaliśmy nasze plecaki i dziarsko wyruszyliśmy przed siebie. Wsiedliśmy do pociągu, który zatrzymał się w małej miejscowości. Ponieważ dzień był słoneczny, zrobiliśmy sobie spacer. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazała się piękna i cicha polana. Nie było tam nikogo. Słychać było tylko śpiew ptaków i szum drzew. Rozłożyliśmy koce i położyliśmy się na nich, obserwując, jak na niebie wolno przesuwają się chmury. Zasnęliśmy. Po jakimś czasie obudziło nas kapanie kropel deszczu. Szybko zebraliśmy nasze rzeczy i pobiegliśmy do pociągu, który zawiózł nas do naszej miejscowości. To była cudowna wyprawa!

Dzieci otwierają oczy i opowiadają o swoich wrażeniach (co słyszały, czy to było przyjemne). Mogą naśladować poszczególne etapy opowieści (np. pakowanie plecaka, spacer, leżenie na kocach).

 4. Wprowadzenie – rozmowa na podstawie obrazków. Obrazki motyli: cytrynka i pazia królowej. Rodzic  prezentuje dziecku obrazki. Pyta, czy wie, co one przedstawiają i jak nazywają się oba motyle.

5.  Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki "Motylek" (sł. i muz. B. Forma). https://www.youtube.com/watch?v=2e-Zs4fMOfg

 1. Motylek, motylek fruwa nad łąką,  przez chwilę rozmawia z piękną biedronką. Ref.: Wietrzyk wesołą piosenkę gra:  tralalalala, tralalala.
 2. Na skrzydłach motyla mienią się wzory,  do tańca zaprasza mrówki i pszczoły. Ref.: Wietrzyk wesołą…

3. Motylek, motylek na listku siada,  kołysze się, bo to świetna zabawa. Ref.: Wietrzyk wesołą…

 • Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. − Gdzie latał motylek? − Z kim rozmawiał motylek? − Co mieniło się na skrzydłach motyla? − Kogo motylek zapraszał do tańca? − Jakie zabawy najbardziej lubią motyle? − A w co wy najbardziej lubicie się bawić na świeżym powietrzu?

• Nauka refrenu piosenki "Motylek" fragmentami, metodą ze słuchu. 

4. Ćwiczenia grafomotoryczne  - wzory na skrzydłach motyla

5. Oglądanie mapy Polski. Dziecko z pomocą R. wskazuje na mapie góry, morze, jeziora, miasta itp. Wspólnie obserwują, jakimi kolorami są one oznaczone.  

 

Poniedziałek  11.05.2020`

Biało - czerwona flaga

1. Oglądanie książek i albumów o miastach oraz o symbolach Polski ( jeśli posiadamy takie w domu) . R. prezentuje dziecku książki i albumy, czyta fragmenty tekstu, dziecko opisuje obrazki. R. zapoznaje dzieci z symbolami narodowymi.  

2. Zapoznanie dzieci z nagraniem Mazurka Dąbrowskiego, zwracając uwagę, że to hymn naszego kraju. R. pokazuje postawę, jaką należy przyjąć podczas słuchania i/lub śpiewania hymnu Polski. https://www.youtube.com/watch?v=ioUutRw9WeQ

3. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej "Flaga" . R. recytuje zagadkę i prosi o podanie rozwiązania. 
Wisi wysoko. Biało-czerwona. Często z wiatrem musi się zmagać. To symbol Polski, to nasza… (flaga).

4. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller "Biało-czerwone"

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej grupa średniaków przygotowała inscenizację legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Kuba grał Czecha, Bartek – Rusa, a Olek – Lecha. Prawdę mówiąc, była to jego pierwsza tak poważna rola, więc bardzo się przejmował i wciąż powtarzał: – Chodźmy ku północy, serce mi mówi, że tam znajdziemy nasz nowy dom. Jego wierny lud – czyli Oskar z Karolem i Kubą oraz Basia, Malwinka, Wiktoria i Ania – ufnie podążał za nim. Nagle wszyscy zatrzymali się, bo oto ich oczom ukazał się wspaniały widok. Wyświetlał się on na ścianie, a przedstawiał leśną polanę o zachodzie słońca. Na środku tej polany rósł potężny dąb, a w jego konarach widać było gniazdo orła. Piękny biały ptak siedział w nim z rozłożonymi skrzydłami, zupełnie jakby chciał ochronić swe pisklęta przed niebezpieczeństwem. – Oto nasz znak! – wołał Olek. – I nasze barwy! W tym momencie na ścianie pojawił się kolejny obraz przedstawiający polską biało-czerwoną flagę i godło narodowe – białego orła w złotej koronie na czerwonym tle. Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci z przedszkola. Ada też. Po obiedzie grupa Olka


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-23